личностно развитие

Защо личностното развитие изгражда успешен човек

  • Начинът, по който разсъждаваме, действаме, комуникираме, учим и се справяме с предизвикателства, формира нашия характер и изгражда личността ни, което до голяма степен определя съдбата ни. Когато създаваме правилни модели на мислене и развиваме градивни навици, когато откриваме потенциала си и усъвършенстваме заложбите си, когато придобиваме съзнателно и целенасочено умения – ние увеличаваме собствената си стойност. А това се отразява във всички области на живота ни – кариера, взаимоотношения, финанси.
  • Личностното развитие създава правилна нагласа. Успехът често не зависи от това колко сме умни или талантливи, а от това колко сме последователни, имаме ли устойчивост при провал, учим ли се от грешките си, вярваме ли в способността си и осъзнаваме ли всичко това като важно и стойностно. Това е така нареченият “growth mindset” или нагласа за осъзнато лично развитие. Защото има едно сигурно нещо в живота – това е промяната. Ако не сме готови за нея и не се развиваме, значи не сме горови за самия живот с неговите неизбежни предизвикателства.
  • Когато работим над себе си ние осъзнато откриваме своите силни страни и как да ги използваме, учим се да разпознаваме слабостите и ограниченията си и разпознавайки ги да ги управляваме, защото в противен случай те ще създават допълнителни пречки по пътя ни. Така се научаваме да разбираме какво иска и как да го постигнем. Всичко това ни дава яснота и контрол в кризисни ситуации. Хората, които не се развиват, често се чувстват изгубени или подвластни на обстоятелствата. Тези, които се развиват – създават живота си, вместо просто да реагират на обстоятелствата, в които са поставени.
  • Уменията, които успехът изисква, се придобиват с развитие на личността. Кои са тези умения? – Ефестивна комуникация, критично мислене, креативност, емоционална интелигентност, устойчивост на стрес и натиск, управление на времето и ресурсите. Никой не се ражда с тези умения, макар че у много хора те са потенциално заложени – те се развиват с обучение и практика.
  • Личностното израстване променя средата около нас. Когато растем емоционално и интелектуално ние започваме да привличаме по-добри възможности, изграждаме по-смислени връзки, вдъхновяваме, увличаме и мотивираме и другите. Това е така, защото имаме увереност и самочувствие, които имат основание и покритие. И най-важното – дори и да загубим всичко, знанията, които сме придобили и уменията, които сме развили са актив, който не може да бъде изчерпан или изгубен. Това ни дава сила да започнем отначало и да се изправим и продължим, дори когато сме паднали.
  • Личностното развитие е основата, върху която се гради успехът. То не е еднократно придобито знание по време на обучение. То е процесът, чрез който се превръщаме в личности, способни да постигнем желания от нас живот. Постигането на желаното не е цел, то е път – понякога нелек, но със сигурност по него се виждат най-невероятните и спиращи дъха гледки.

Кое е най-важното? Ако четеш тези редове, най-важното е да тръгнеш.

Кои са ключови елементи на личностното развитие и как те водят към успеха?

  • Самопознание. То стои в основата на всичко. „Познай себе си“ не е просто клиширана фраза – това е стратегия. Когато познаваш себе си знаеш какво те мотивира, разбираш как реагираш под стрес и натиск, осъзнаваш кои са твоите истински дълбоко лични цели, а не наложените от обществото или семейството.

Какво можеш да направиш, за да го развиеш? –  Води си дневник, в който всеки ден отговаряш на 3 въпроси: Какво направих добре днес? Какво можех да направя по-добре? Какво научих за себе си?

  • Дисциплина и целеполагане. Много хора имат мечти. Но мечтите са просто несбъднати желания. Те не са животът, който искаш за себе си. Ако обаче ги превърнеш в свои цели и всеки ден системно работиш за тях – те ще се превърнат в реалност. Защото успехът не е добро пожелание – той е действие. Именно личностното развитие ти дава инструментите като поставяне на SMART цели, разбиване на целите на малки и постижими стъпки и изграждане на система за последователност и мотивация.

Как можеш да подпомогнеш активно този процес?

Записвай седмичните си цели и планирай поне едно малко конкретно действие всеки ден. И не прави компромиси с изпълнението. Когато търсиш оправдания, помни, че ти всъщност искаш да останеш посредствен в тази област.

  • Изграждане на полезни навици. Успехът не идва от едно голямо действие, а от малки, правилни действия, повтаряни всеки ден. Четене по 20-30 минути на ден, ранно ставане, което ще ти даде време за фокус без разсейване, упражнения, които ще ти помагат да бъдеш дисциплиниран, здрав, тонизиран и със самочувствие, са отлично начало.

Как можеш да работиш по това? Избери само един навик, който искаш да развиеш, и го прави всеки ден в продължение на 30 дни. Това ще се превърне съвсем естествено в полезна рутина и още след третия ден няма да представлява усилие за тялото или умът ти. Помни, че ти управляваш навиците си, а не те теб. След това добави нов навик.

  • Мисловна нагласа (mindset). Всички се боим от провал. Това е един от най-сериозните човешки страхове. Всъщност провал няма – просто си научил как нещата не се правят. Това е обратна връзка, която ти дава живота. Хората, които се развиват, не се плашат от грешки. Те ги използват като уроци.

Как се развива това умения? След всяка грешка си задай въпрос: „Какво научих и как ще го използвам следващия път?“ Така се превръщаш в човек, който се учи бързо.

Тук е добре да проумееш, че е разумно да използваш опита на успешните. Умните се учат от грешките на другите, а глупавите – от собствените си грешки. Така че е мъдро да търсиш съвети.

  • Комуникативни умения. Без значение дали си предприемач, лидер или служител, съпруг, съпруга или приятел – умението да изразяваш ясно мислите си е решаващо. Затова е необходима практика. Обучавай себе си в съзнателно и активно слушане. Старай се да следиш мислите на другите без да ги прекъсваш и се упражнявай да формулираш ясно своите идеи – чрез писане, презентиране или дискусии. Това ще ти помогне не само професионално, но и в личните взаимоотношения, за които правилната комуникация е особено важна.
  • Емоционална интелигентност (EQ). За нея се говори много. Тя е търсена и ценена от работодателите и има защо. Емоционалната интелигентност е предпоставка за успех по-силена от коефициента на интелигентност. Тя е способността да разбираш емоциите си и да ги управляваш, но и да разбираш тези на другите. Това стои в основата на изграждането на здрави и смислени връзки и ти помага да менажираш успешно себе си и собствените си екипи, ако си в подобна позиция.

Как можеш да практикуваш емоционална интелигентност? Когато се почувстваш ядосан, тревожен или разочарован – вместо да реагираш веднага, отговори си на въпроса какво всъщност чувстваш и защо се чувстваш точно по този начин. Откривайки причините, ти си направил най- важното за преодоляването им.

Защо е важно човек да подобрява своите умения и знания цял живот?

Това е един от най-важните въпроси за всеки, който иска да води смислен, успешен и пълноценен живот. Не е клише, а мъдро послание това, че човек се учи докато е жив. Нека навлезем малко по-дълбоко в темата с житейската и стратегическата стойност на ученето през целия живот и как да го направим съзнателна част от начина ни на живот.

Ако не се развишаш – ти си в застой. А в един  постоянно и бързо променящ се свят, застоят е изоставане.

Ето защо постоянното подобряване и придобиване на нови умения и знания е ключово:

  • Животът става по-смислен, когато се развиваш. Когато човек се учи, расте и се променя, усеща, че животът има смисъл, защото има цел. Безделието създава скука, неудовлетвореност и апатия, а новите знания и умения носят динамика, мотивация, ентусиазъм и вдъхновение.
  • Знанието е свобода. Ако разбираш как работят светът, технологиите, парите, емоциите – никой не може да те манипулира лесно. Когато си развил в себе си критично мислене, ти ставаш самостоятелен, не зависиш от чужди мнения, не се поддаваш лесно на негативни влияния. Много хора взимат неефективни финансови решения, защото никой не ги е учил как да управляват личните си финанси. А тези, които търсят знание, вземат информирани решения.
  • Светът се променя по-бързо от всякога. Това е безспорен факт. Навлизат нови технологии, създават се нови професии, което поставя нови изисквания за притежаването на специфични познания. Блокчейн, UX дизайн, работа с изкуствен интелект доскоро не съществуваха, а днес са сред най-търсените умения.
  • Адаптивност при промяна. Ако се налага да промениш сферата си на професионална дейност, ако си свикнал да учиш и да се адаптираш, разбирайки неизбежността на промяната – ще го направиш по-лесно и по-безболезнено за себе си. Хората, които постоянно развиват уменията си, не се плашат от промяна – те често дори са една крачка преди нея.
  • Повишаваш конкурентоспособността си. Когато надграждаш знанията си, ставяш по-ценен като професионалист и като личност. Това води до по-високо заплащане, по-добри позиции, повече възможности за избор и реализация.
  • Развиваш увереност и самочувствие. Колкото повече знаеш и можеш, толкова по-уверено действаш. Това се усеща от околните – и отваря дори затворени врати.
  • Психологически ефект. Развитието на умения повишава усещането за компетентност – една от трите основни човешки психологически нужди според теорията за вътрешната мотивация.
  • Поддържаш ума си остър и активен. Ученето поддържа менталното здраве. Това понижава риска от когнитивни проблеми с напредване на възрастта и подобрява паметта и концентрацията.

Няколко съвета, ако си готов да ги приемеш:

  • Да си ученик е привилегия. Следвай стъпките на тези, които са преминали преди теб и са постигнали успех. Така ще спестиш на себе си много неуспешни опити, неработещи практики и разочарования.
  • Постави себе си в „среда на растеж“. Средата е по-силна от волята. Обгради се с хора, които четат, развиват се, обменят идеи, мислят нестандартно и критично. Пътят винаги е по-лек, когато не си сам.
  • Мисли дългосрочно – както казахме – учим цял живот. Ученето не е състезание със старт и финал. Важно е да се движиш напред. Всеки ден, в който си научил нещо ново е ден, който не е преминал напразно.

И още нещо – винаги проверявай източниците си на информация. Успех!